Malé ohlédnutí za uplynulým volebním rokem

Moderátor: Honza

Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Malé ohlédnutí za uplynulým volebním rokem

Příspěvek od Honza »

Rok od voleb do obecního zastupitelstva je za námi a tak můžeme alespoň trochu rekapitulovat, co se našim zejména "koaličním" zastupitelům podařilo splnit ze svých předvolebních slibů. Říká se "to nejlepší na konec", ale já bych si dovolil tentokrát pořadí otočit a začít volebním programem, při jehož pročítání jsem se jednoznačně nejvíce pousmál, při srovnání slibovaného s realitou. Zejména závěr tohoto dokumentu je zářným příkladem, jak se dá mazat med kolem pusy... :lol: Konec konců nejen obsah tohoto fóra je toho nesporným důkazem.
volební program SNK.jpg
Tak tedy:
předložení rozvojových projektů = 0
získání financí z fondů = 0
investiční akce = něco malinko z obecních komunikací
vodovody a kanalizace = 0
pečovatelská služba = 0
obědy pro důchodce = pouze rozvoz, na vaření profituje ZŠ
údržba veřejných prostranství = 0,01
ČOV = 0
zájem o názory občanů na vedení samosprávy = 0
Co dodat...
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Příspěvek od Honza »

Dalším politickým subjektem v naší komunální politice je SNK s podtitulem "Šance pro osady Čachrovska" , který poněkud ztrácí význam v kontextu zbývajícího obsahu programu této strany. Možná snad ... pro osady Javorenska. Ať tak či onak, i zde jednoznačně vítězí sliby nad skutky. Konec konců posuďte sami...
volební program SNK-ŠPOČ_Stránka_1.jpg
volební program-SNK-ŠPOČ_Stránka_2.jpg
- jak již jsem zmínil ve vláknu k tématu prodeje lyž. vleku, jedinou společností, kterou můžeme v souvislosti se slibem popsaným v části označené ad1 nalézt, je RS Javorná s.r.o., která však není vlastněná obcí a přesto získala obecní majetek za podmínek, které netřeba znovu komentovat. Tedy = 0.
- snížení cen vodného a stočného = 0
- možnosti pro oživení původního stavu služeb na Javorné se možná hledají, nic méně výsledný efekt zatím = 0
- stravování seniorů péčí školní jídelny s rozvozem je již ohraná píseň. Zda byly rozšířeny pravidelné linky obecním mikrobusem nevím, ale dost o tom pochybuji.
A dostáváme se k nejlepšímu, cituji: "Účast obce v rozvojových programech je nulová." Proto se asi toto uskupení s částečnou pomocí SNK pí. starostky všemožně snaží zlikvidovat jediný současný program, zděděný po předchozím vedení obce - vybudování environmentálního centra a budovu školy č.p. 47 v obci Čachrov prodat, nebo dokonce zbourat. Zřejmě nějaké nové pojetí rozvoje naší obce... Nebýt "opozičních" zastupitelů a především Martina Koláře (zastupitele za SNK), který dokázal, že vlastní názor je pro něj důležitější, než-li stranická příslušnost, byla by v současnosti tato snaha nejspíš již zrealizována.
Dále můžeme číst, že informovanost občanů Čachrovska o dění v obci a činnosti zastupitelstva vůbec je na velice nízké úrovni. Co k tomu dodat...Obec sice vydává občasník, jehož kvalita obsahové stránky postupně upadá, ale to je asi tak vše. Jestliže se vedení obce např. inspiruje Strážovem při záměru prodávat obecní byty, mohlo by i v dalších záležitostech. Jen tak pro zajímavost přidávám odkaz na občasník této obce http://mesto.strazov.cz/index.php?akce=tema&tema=3. Myslím, že porovnání není třeba komentovat. Další zajímavostí na téma informovanosti občanů je např. to, že o zapisování jmen při jednotlivých hlasováních v obecním zastupitelstvu nechtějí zastupitelé slyšet a zveřejňování dokumentů za účelem průhledného hospodaření obce je věc zřejmě zcela nemyslitelná.
A že nebyly minulým vedením obce respektovány ani nejzákladnější zákonem stanovené povinnosti ? Dost možná... Nevidím ale žádnou aktivitu vedoucí k tomu, aby byla zjednána náprava. Ba co víc, současné vedení obce s úsměvem na tváři nerespektuje právní normy týkající se nejen obecní samosprávy, ale také např. občanských práv apod.
A výsledný efekt bych si dovolil upravit asi takto... Otrávit lidi, aby nad děním v obci mávli rukou a tím si uvolnit ruce pro pochybný prodej obecního majetku, což nejspíše bude jediná dovednost jak získat nějaké peníze do obecního rozpočtu nad rámec běžných příjmů a rozpočtového určení daní.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Příspěvek od Honza »

Posledním uskupením na zdejší komunální úrovni jsou Starostové a nezávislí, jejichž předvolebním slibům je obtížné něco vytýkat, protože byť nejpočetnější zastoupení v obecním zastupitelstvu, jim proti výše zmíněným a vzájemně se podporujícím stranám nedává v konečném výsledku dostatek hlasů k tomu, aby své záměry mohli realizovat. Za chybu, díky níž znatelně oslabili svoji pozici, však považuji vzdání se postu místostarosty a tím pádem ztrátu kontroly nad činností úřadu městyse.
volební program SAN_Stránka_1.jpg
volební program Bejvl_000002.jpg
Honza Bejvl
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Malé ohlédnutí za uplynulým rokem

Příspěvek od Karel »

Udělals mě Honzíku radost, je dobré si občas volební programy připomenout! Teď je ještě pozorně pročíst a hlavně
správně pochopit! Pod ten náš bych se klidně podepsal znovu. Je opravdu těžké prosazovat dvěma hlasy vznik společnosti starající se o obecní majetek. Čas vleku už se opravdu hodně nachýlil a bylo s ním nutné něco udělat. Myslím tím něco reálného, ne Tvé utopistické úvahy o nasazení úsilí někoho, kdo o to ani nestojí. Neměli bychom podléhat panice a raději počkat, jak to skutečně dopadne. A ještě jednu poznámku: až se budeš hlouběji (ale opravdu hlouběji) zajímat o problematiku fungování obecní společnosti, doporučuji nahlédnout k sousedům v Dešenicích, jak je těžké plakat nad zplundrovaným lesem a teprve pak se to snažit zachránit vytvořením společnosti.
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Malé ohlédnutí za uplynulým rokem

Příspěvek od Honza »

U nás sice nebrečíme nad dosud nezaloženou společností, nic méně nad jinými záležitostmi obce už bychom pomalu mohli začít natahovat... A co se týče hloubky, do níž bych se měl nořit při zkoumání problematiky obecní společnosti myslím, že vzpomenu-li na Váš příspěvek v tomto topicu http://www.mestyscachrov.cz/forum/viewt ... p?f=5&t=12, nemohu se ubránit pocitu, že mám před některými zastupiteli dostatečný náskok. Na druhou stranu, ve výši finančních odměn je rozhodně nedoženu, tak kam spěchat...?? Nepřesvědčivým je pro mne rovněž argument o dvou hlasech, neboť ten, kdo obětoval čas tomu, aby viděl průběh některé ze schůzí OZ, si nemohl nevšimnout nevšední symbiózy zastupitelů z politických uskupení SNK. Tak si říkám, že se někdy příště budu muset podívat pod stůl, zda nejste spojeni pupeční šňůrou. :P
Co se týče utopistické myšlenky, tak v tuto chvíli Vám již mohu prozradit, že na tom něco pravdy je. Ale zrovna od Vás jsem očekával, že se o ni budete zajímat hlouběji, neboť (a to jistě znáte) ne vždy je vše takové, jaké se na první pohled zdá...
A pochopení je bezesporu věc důležitá obzvlášť u volebního programu. Proto by jeho tvůrce, když chce oslovit co nejvíce lidí a být úspěšný, měl dbát na to, aby se mu něco takového nestalo. :idea:
Honza Bejvl
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Malé ohlédnutí za uplynulým rokem

Příspěvek od Karel »

Jsem rád, že víš jak si poradit s tvorbou volebního programu (samozřejmě úspěšného). Už se na to docela těším až se objeví nové, dosud neprofláknuté, tváře, které budou doopravdy vědět, co s devastací obce a všeho, co s ní souvisí. Já si určitě zase nenechám od nikoho radit a příště vystačím (pokud už nebudu někde zahrabán) pouze s tou společností. Ta totiž bude skýtat obrovskou šanci k nápravám. Jinak tvorba kandidátky má svá specifika a není na místě chválit někoho za to, že se zrovna trefil do mého názoru. Martin je slušný chlapec (myslím, že s vážným zájmem o komunální sféru) a potřebuje určítý čas k tomu, aby pochopil třeba pávě ten "pravý význam EMC". A s tím souvisí i poznámka k panu Vítovcovi: doporučuji návázat kontakt s ředitelem školy. Obávám se, že tam by mohlo být místa dostatek, když ne hned, tak v blízké budoucnosti určitě! Onmlouvám se, že spojuji vlákna jednotlivých témat - jsem líný hledat.
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Malé ohlédnutí za uplynulým rokem

Příspěvek od Honza »

Tak si říkám Karle, jestli má význam na Vaše řádky reagovat. Očekával bych, že budete argumentovat poněkud věcněji a ne se tu plácat jak kapr na suchu. Jak již bylo psáno na jiném vláknu, zásadním problémem (nejen Vaší strany) je absence jakékoli smysluplné koncepce rozvoje, tedy ona rozvojová impotence. Do současné doby ale nikdo odpovědný nepředložil nic, co by se dalo rozvojovou myšlenkou nazvat, o nějakém projektu, či koncepci, jakým směrem by se mělo Čachrovsko ubírat ani nemluvě. Z předvolebních slibů se také téměř nic nerealizovalo a na místo argumentů hodných zastupitele a místostarosty, se mne tu poněkud lacině snažíte draftovat do komunální politiky, byť jsem se zde nikde neprezentoval jakýkoli zájem tak činit. Stejně pokřiveně formulujete mé pozitivní hodnocení Martinova chování. Vyzdvihl jsem jeho schopnost rozhodovat se sám za sebe a nikoli to, zda se trefil či netrefil do Vašeho názoru. Příště to může být klidně názor někoho jiného. V jeho chování je totiž (na rozdíl o jiných) ještě možné vidět úvahy nad o obecním a nikoli osobním prospěchem. Doufám tedy, že zůstane sám sebou a onen čas k tomu, aby pochopil..., který bych osobně spíše nazval časem brainwashingu, zdárně přestojí bez újmy na zdraví.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Honza »

Nemohu si pomoci, ale vždy když si přečtu tyhle volební prográmky a porovnám s realitou, musím se smát... :lol: Apropó, projekt za pár desítek tisíc na EMC se také hodil do koše bez mrknutí oka.
Honza Bejvl
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Karel »

Honzíku, nevěřím tomu, že bys je přečetl (natož "vždy,když je přečtu"), ani nedokážu posoudit, co potom Tvůj smích vyvolává. Já jsem naopak rád, že je Jenda připoměl, možná by stálo za úvahu připomenout i ty z roku 2006. Jak se to všude hemží snahou o udržení školy a podobnými vymoženostmi - papír snese leccos. Pořád máme tendenci brát "program" jen jako předvolební folklor a vůbec nepočítáme s tím, že by nám jej někdo mohl připomenout. S tím souvisí i skutečnost, že mnozí kandidáti vůbec netuší k jakému programu se připojili a pak se jim ani nelze divit, jak při hlasování tápou.
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Honza »

Karel píše:Honzíku, nevěřím tomu, že bys je přečetl (natož "vždy,když je přečtu"), ani nedokážu posoudit, co potom Tvůj smích vyvolává. Já jsem naopak rád, že je Jenda připoměl, možná by stálo za úvahu připomenout i ty z roku 2006. Jak se to všude hemží snahou o udržení školy a podobnými vymoženostmi - papír snese leccos. Pořád máme tendenci brát "program" jen jako předvolební folklor a vůbec nepočítáme s tím, že by nám jej někdo mohl připomenout. S tím souvisí i skutečnost, že mnozí kandidáti vůbec netuší k jakému programu se připojili a pak se jim ani nelze divit, jak při hlasování tápou.
...a musím se pousmát znovu nevěřící Karle... http://www.mestyscachrov.cz/forum/viewt ... p?f=5&t=17
A o škole bych na vašem místě snad ani nemluvil. Jedině o těch vyhozených tisících, na které jste ve svém příspěvku, ostatně jako už mnohokrát, umně pozapomněl.

Nic méně toto je vlákno k čistírnám odpadních vod, tak je zde řešme. Nepochybuji o tom, že i ZŠ si své vlákno vydobude.
Honza Bejvl
Odpovědět