Vzhled a rozvoj obce Vize rozvoje Čachrova/Čachrovska

Moderátor: Honza

Re: Vize rozvoje Čachrova/Čachrovska

Příspěvekod Honza » stř 16. lis 2016 10:03:31

Trochu jsem váhal, kam tento příspěvek umístit. Nakonec jsem se rozhodl dát ho sem, neboť se to naší obce týká více, než by se na první pohled mohlo zdát. Nutno však ještě podotknout, že článek opomíjí kvalitu vedení obcí, která většinou s odlivem lidí úměrně klesá a pouhé dotace to rozhodně nezachrání. Vždyť se podívejme, jak to vypadá u nás. Na účtu městyse se válejí milióny požírané inflací, bez jakékoli smysluplné invence jejich využití a přitom se rozsah základních služeb blíží bodu mrazu. Urputně se rozprodává obecní nemovitý majetek a nechybí mnoho, aby se úřad městyse rozpadl na detašovaná pracoviště trvalých bydlišť jednotlivých zaměstnaců a pak se slavnostně prodá i ten.

Z českého venkova se stává skanzen. Za posledních patnáct let zaniklo přes sto malých vesnic (Kateřina Adamcová, ihned.cz) – Mezi roky 2001 až 2014 se snížil počet obyvatel v nejmenších vesnicích o 36 tisíc. Život na malých obcích udrží odbourání byrokracie a podpora drobného podnikání. Problém vylidňování českého venkova se stal takovým problémem, že ho už začínají řešit podnikatelská asociace i stát.
V Leštině kdysi fungovala i samoobsluha. Stále ji připomíná zašlá stará prodejna s červeným nápisem Smíšené zboží. "Obchod před dvěma roky zkusili oživit Vietnamci, ale pro nezájem ho po dvou měsících zavřeli," vysvětluje starosta Leštiny Jan Melša. Na ušmudlaných skleněných dveřích je zevnitř stále nalepený nápis Zavřeno. Obyvatelé vesnice z Pardubicka si radši nakoupí někde jinde nebo se spoléhají na pojízdnou prodejnu. Nyní je jich 150, před 15 lety to bylo o 30 víc.
V Česku je okolo dvou tisíc obcí, které patří podle ministerstva zemědělství mezi ohrožené. Mají do 500 obyvatel, populace v nich stárne, jsou vzdálené od větších měst a trpí vyšší nezaměstnaností. Mezi roky 2001 a 2014 se počet lidí žijících v těchto vsích snížil o 36 tisíc. A zatímco vesnice v okolí měst bobtnají, ty vzdálenější pomalu mizí. Českému venkovu hrozí podobný osud jako v Řecku, Španělsku nebo Itálii. Stává se z něj skanzen. "I malé obce mají na mapě České republiky význam. Měli bychom se snažit v nich udržet život do budoucna i za cenu zvýhodnění. Státu se to jednou vyplatí," říká předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Podle něj je důležité podporovat spolupráci mezi obcemi a podnikání na venkově.
Obcí do 500 obyvatel jsou v Česku 3,5 tisíce a žije v nich 840 tisíc lidí. K přežití jim nestačí peníze, které posílá z vybraných daní stát. Musí si udržet základní služby, jako jsou prodejny potravin, hospody, školy, ale hlavně nabídnout lidem práci. Ministerstvo zemědělství nyní chce podpořit podnikatele a živnostníky ve vesnicích do 500 obyvatel. Stát by to stálo 2,3 miliardy korun.
Na náhrobku je vyryté číslo 208. Svou váhu si do kamene nechal vytesat řezník, kterého tu před několika desítkami let pochovali. Hřbitov je symbolickou připomínkou toho, jak významnou a blahobytnou obcí kdysi severočeská Ves byla. Před druhou světovou válkou tady žilo až 800 obyvatel. Dnes jich zbyla desetina.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
 
Příspěvky: 478
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Předchozí

Zpět na Vzhled a rozvoj obce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron