Letem světem D21

...aneb nědy se nás mohou více či méně dotýkat i události odehrávající se "za cedulí Čachrov".

Moderátor: Honza

D21

Příspěvekod Honza » sob 21. úno 2015 9:30:06

Chrastava si zkusila novou demokracii (vod, Liberecký deník) - Karel Janeček, známý podnikatel, mecenáš a bojovník proti korupci, představil v Chrastavě svůj model nové demokracie. Zastupitelé v čele se starostou Canovem si vyzkoušeli, jakým způsobem by se změnil současný systém, kdyby se v České republice zavedla Janečkova Demokracie 2.1.
Nový volební systém
„Začal jsem zpracovávat nový návrh volebního systému pro Českou republiku. Pojmenoval jsem ho Demokracie 2.1“ Celý tento projekt se časem rozvinul v systém, který by měl být použitelný v mnoha oblastech lidského kolektivního rozhodování (např. pro běžnou práci zastupitelstva). Jeho základ spočívá na základním principu, že každý by měl mít možnost dvou (či více) kladných hlasů a jednoho hlasu záporného (respektive maximálně poloviny oproti kladným),“ popsal fungování systému Janeček na svých webových stránkách po jeho vzniku v roce 2012.
Zájem byl mezi zastupiteli velký
„2. února 2015 se po řádném zastupitelstvu uskutečnilo ještě jedno „zastupitelstvo“, kde se po vysvětlující přednášce přítomných manažerů projektu D21 pustili zastupitelé do díla a vybírali si z řady možností rozvoje fiktivního města, co chtějí a co nechtějí. Zájem mezi zastupiteli byl patrný dokonce i o přestávce a po skončení řada z nich vášnivě diskutovala výhody a nevýhody tohoto systému,“ napsal Canov o seznamování nového systému v Chrastavě.
Podle starosty Canova by měla spolupráce s Karlem Janečkem a jeho organizací pokračovat. „Jsme domluveni na druhém dějství projektu D21. To by mělo jít již o méně fiktivní záležitost a sice o grant na podporu rozvoje sportovní, kulturní, spolkové činnosti a cestovního ruchu, pro který je zachována v rozpočtu města pro letošní rok dosavadní rekordní úroveň 500 tisíc korun.
Grant bude rozdělen dosavadní klasickou metodou, přesněji řečeno bude vytvořen návrh pracovní komise pro zastupitelstvo a až poté bude následovat opětovné „rozdělení“ grantu metodou D21. Uvidíme, jak dopadne porovnání obou metod,“ vysvětlil Michael Canov fungování experimentu s novým volebním systémem v praxi.
Chrastava byla vytipována a stala se tak jedním z mála měst v celé republice, jejíž zastupitelé měli faktickou moc si experimentální matematický systém vyzkoušet.

Jsou místa, kde sliby lídrů o zapojení občanů do správy věcí veřejných nejsou jen účelové tlachy ve volebních programech.
http://www.i-servis.cz/zmr/pages/prehlr ... cd=1&typ=r
http://zdravamesta.cz/index.shtml?apc=r2081922t
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
 
Příspěvky: 567
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: D21

Příspěvekod Honza » čtv 02. dub 2015 16:52:44

Newton:

Zapojení veřejnosti do rozhodování o přidělování dotací v Dolních Břežanech (Lucie Vospělová, Deník veřejné správy) –


Břežanská radnice hledá další možnosti ke zvýšení transparentnosti systému přidělování dotací. Za tímto účelem spouští pilotní projekt účasti veřejnosti na hodnocení žádosti. Cílem pilotního projektu je otestovat využití inovativního hlasovacího systém Demokracie 2.1 k výběru projektů, které budou podpořeny obecním grantovým schématem. „Vedení obce zajímá názor občanů a hledáme vhodnou formu jak zapojit veřejnost do rozhodování o přidělování dotací. Před časem nás oslovili lidé z Fondu Karla Janečka a představili nám hlasovací systém Demokracie 2.1. Systém nás zaujal natolik, že jsme se rozhodli ho vyzkoušet v rámci našeho grantového Programu na podporu projektů v oblasti kultury, sportu a volnočasových aktivit. A to v rámci právě připravované výzvy, z které budou podpořeny projekty, které se uskuteční v druhém pololetí letošního roku. Pokud se tento systém osvědčí, budeme přemýšlet o jeho dalším využití,“ říká Věslav Michalik, starosta obce Dolní Břežany.
Jak systém funguje?
Hlasovací systém Demokracie 2.1 vznikl v rámci aktivit Fondu Karla Janečka. Hlavním přínosem tohoto systému je tzv. efekt více hlasů: každý hlasující má dvakrát více hlasů, než je vítězných možností. Díky tomu může lépe vyjádřit své preference a celá volba tak přináší výsledky, s nimiž je spokojeno mnohem více lidí.
Občané dostanou k dispozici čtyři plusové a dva minusové hlasy, to znamená, že mohou podpořit jeden až čtyři projekty, které se jim líbí, a zároveň vyjádřit nesouhlas s jedním nebo dvěma projekty, které dle jejich názoru podporu nepotřebují. Není však nutné přidělit hlasy všechny. Platí přitom, že pro využití minusového hlasu je předtím třeba použít aspoň dva hlasy plusové.
Hlasování bude možné prostřednictvím počítače, chytrého telefonu či stojanu/tabletu, umístěného na podatelně Obecního úřadu. Pro ty, co nemají možnost hlasovat po internetu, budou k dispozici hlasovací lístky v papírové formě, které bude možné odevzdat na několika sběrných místech. Veřejné hlasování se v Dolních Břežanech uskuteční v období 27. května až 10. června 2015. Výsledky hlasování budou zveřejněny v průběhu třetího červnového týdne.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
 
Příspěvky: 567
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: D21

Příspěvekod Honza » pon 13. dub 2015 14:58:38

Newton:

New York, Říčany i firmy volí podle modelu českého miliardáře Karla Janečka (Michal Šenk, ihned.cz) – Od pátku do konce příštího týdne budou obyvatelé čtyřiadvaceti newyorských distriktů rozhodovat o tom, kam poputuje část městských peněz. V pěti z nich, včetně Manhattanu, použijí speciální volební model a na něj navázaný software nazvaný Demokracie 2.1 (D21). Ten vymyslel a ve světě propaguje český matematik a miliardář Karel Janeček, zakladatel firmy RSJ, jež obchoduje na kapitálových trzích. Alternativní způsob volby využívá efektu více hlasů, navíc je podle něj možné hlasovat i negativně. D21 pomůže Newyorčanům hlasovat o konkrétním účelu útraty veřejných výdajů. Na projekty zefektivnění dopravního systému města, na dotace školám či sportovním oddílům. Město New York takto celkem rozdělí 25 milionů dolarů (přes 600 milionů korun). Newyorčané letos o části rozpočtových výdajů přímo hlasují již počtvrté v historii. Nyní poprvé i podle Janečkova systému. Premiéru D21 v USA má na starosti brooklynský producent Asher Novek. V minulosti působil v občanských institucích jako Urban Democracy Lab či Governance Lab. Voliči si přitom budou moci vybrat, zda hlasovat tradičně postaru, nebo s pomocí D21. Výsledky poslouží správě jednotlivých newyorských okrsků jako podpora při oficiálním rozpočtovém hlasování rady jednotlivých městských částí.

Může to být i dobrý byznys

S D21 už dnes pracují i některá města v Česku i prestižní světové univerzity jako Stanford nebo Cambridge. Janečkův model začal zajímat i firmy. "D21 jsme už otestovali třeba v jedné z největších českých bank. Ta to použila v rozhodování o tom, jaké investice do IT upřednostnit," ukazuje Janeček první z příkladů komerčního užití D21. "Žádnou z věcí mimo moji společnost RSJ nedělám za účelem zisku. Ani u D21 mě nenapadlo, že se na tom snad dá někdy vydělat. Je ale pravda, že použití D21 nemusí být jen politické, ale může fungovat i ve firmách. Dnes to vypadá, že se to celé dokonce může stát super byznysem, který vydělá peníze," zamýšlí se podnikatel. Zájemci o využití modelu D21, na to navázaný software a analytický servis mají zatím zdarma. Vše financuje Janeček. Software D21 přehledně nabízí možnosti volby, dává informace, nabízí diskuse o tématu, samotné hlasování a analýzu. "Nejvíc teď pracujeme na autentifikaci hlasujících," podotýká také zakladatel Nadačního fondu proti korupci a mecenáš řady dalších projektů. Obchodní společnost nabízející systém D21 založil v letošním roce. Původní tým několika jeho nejbližších osobních spolupracovníků se rozrostl na tři desítky lidí, kteří se rozvoji D21 věnují.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
 
Příspěvky: 567
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: D21

Příspěvekod Honza » ned 06. bře 2016 8:04:44

Newton:

Janečkův volební model D21 bude rozdělovat newyorské miliony. Čtvrtím poradí, do čeho lidé chtějí investovat –
Demokracie 2.1 (D21) miliardáře Karla Janečka vyhrála tendr na zpracování takzvaného participativního rozpočtování pro New York. V rámci zakázky se Janečkův volební model, na něj navázaný software a vyhodnocení výsledků, postará o to, aby lidé určili, na jaké projekty vydá tamní radnice letos peníze. Celkem půjde o víc jak 30 milionů dolarů v 28 z celkových 51 newyorských částí.
Volit se bude poslední březnový víkend, Janečkově firmě to přinese první významnější příjem a atraktivní referenci. Už loni se D21 zkoušela v rámci pilotního projektu ve spolupráci se Stanfordskou univerzitou v prvních několika newyorských okrscích.
"Nejen, že se teď bude hlasovat podle našeho algoritmu, ale budeme sami dělat také celý servis těch voleb - sběr dat, vyhodnocení, hlasování. Jde o první naši významnější komerční zakázku řádově za desetitisíce dolarů. Dosud jsme jednotlivé projekty zájemcům nabízeli za nákladové ceny," říká Janeček, který se sám do New Yorku v asi desetičlenném týmu vydá.
Po třech letech od zpracování prvotní myšlenky, uvedení tohoto systému volby do praxe a zhruba roce intenzivní práce na prvních konkrétních uplatněních, přibývají D21 zákazníci i v Česku.
D21 i na radnici Prahy 10
Minulý týden rozdělila radnice Prahy 10 pět milionů korun na záměry, které si lidé sami navrhli a vybrali. Řešilo se jestli peníze vložit do renovace okolí metra Strašnická i třeba to, jestli vybudovat stezku pro chůzi naboso. Hlasování dostalo vznosný název - Moje stopa.
"Nejdřív jsme se na konci loňského roku s D21 seznámili při velkém anketním průzkumu ohledně spokojenosti s veřejnou dopravou, prací městské policie nebo takto s občany konzultovali kulturní koncepci naší městské části, kterou chystáme. Před pár dny jsem pak poprvé přes platformu D21 rozdělili část městského rozpočtu," říká radní městské části Praha 10 Ivana Cabrnochová. "Z projektů, které si lidi sami navrhli, měli největší úspěch ty na renovaci veřejných ploch, zejména kolem metra Strašnická nebo parku Solidarita," dodává Cabrnochová.
Do hlasování se zapojilo pět tisíc lidí (Praha 10 eviduje zhruba 110 tisíc obyvatel). Pro město jsou výsledky volby každopádně závazné. Radnici se navíc líbí, že kromě preferencí lidí získala díky geolokaci a dalším parametrům jako věku nebo místa bydliště, které od voličů díky použití D21 pohodlně a rychle má, nové komplexní informace o svých občanech.
Obchodní společnost D21, která zaměstnává na tři desítky lidí sídlících v Janečkově vile na pražském Smíchově, už pomohla s několika hlasování u řady tuzemských firem, právě jedná s několika úřady státní správy včetně ministerstev o možném využití celé věci. Nejvíce se ale rozšiřuje právě na komunální úrovni.
"Původně jsem to celé vyvíjel pro velkou politiku s ambicí nabídnout D21 jako volební systém číslo jedna. Pochopil jsem, že to ale musí celé vzejít zespoda. Že musíme s věcí seznamovat školy, spolupracovat s univerzitami, začít malými věcmi s městy, aby se ukázalo, jak cenná věc to může být," zamýšlí se Janeček.
Ten se mimochodem sám hodlá co nejvíce upozadit v dalších svých aktivitách, z nichž tou dosud nejzásadnější je řízení burzovního obchodníka, firmy RSJ. "D21 mi teď zabírá a bude zabírat nejvíc času a energie," má jasno. "Participativní rozpočtování tak, jak jej pomáháme realizovat v New Yorku nebo třeba dalších městech v Česku i jinde, například v Tunisku, bude v krátké době nejzajímavějším uplatněním. Říkali nám to před třemi lety lidé ze světové banky, moc jsem jim nevěřil, ale dnes jim musím dát za pravdu," dodává.
Takzvaná participace a participativní rozpočtování vzniklo před zhruba patnácti lety v Brazílii. Dnes se za nejpokrokovější z hlediska participace ve světě považuje Portugalsko. V Česku jsou bezpochyby nejdál v Říčanech.
Vedení města dalo loni svým občanům na výběr dva z deseti navržených investičních projektů, na které vyčlenilo pět milionů korun. Zvítězily oprava lesní cesty a chodníků. Radnice si také nechala poradit, co by měla udělat s nefunkční budovou bývalého nádraží. Vyhrály varianty městských bytů s kavárnou a sídlo městské policie. Nyní radnice spolu s týmem D21 připravuje něco podobného, co už zažila Praha 10. Lidé si budou moci sami navrhnout, kam investovat dalších pět milionů korun.
"V této věci máme zaevidovaných kolem 1500 lidí. Určitě jsou lidé, kteří participaci nerozumějí, hledají mouchy nebo je to vůbec nezajímá. Vždyť i k volbám do zastupitelstva chodí jen něco přes polovina voličů. Říčany mají 11 tisíc voličů, z nichž u posledních voleb bylo šest tisíc lidí. Za rok projektu participace nazvaného Řídím Říčany jsme zatím získali nějakých deset procent obyvatel. A přibývají," bilancuje starosta Říčan Vladimír Kořen.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
 
Příspěvky: 567
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: D21

Příspěvekod Honza » čtv 03. lis 2016 8:55:20

https://www.facebook.com/hashtag/partic ... 5203663594

O něčem takovém si (za současného vedení obce) můžeme jen nechat zdát. Jak jsme se na posledním zasedání zastupitelstva městyse dozvěděli od starostky - buďme rádi, že nám teče voda a vyváží se komunální odpad. Myslíte, že už si stačila všimnout, že je 21. století??
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
 
Příspěvky: 567
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: D21

Příspěvekod Honza » čtv 09. úno 2017 10:45:50

Investice si občané sami navrhnou a zvolí (Chomutovské noviny) - Letos poprvé mohou obyvatelé rozhodovat o části městského rozpočtu. Od zavedení participativního rozpočtu město očekává zejména větší zapojení obyvatel do veřejného dění, zlepšení komunikace mezi občany a úřadem a zapojení občanů do strategického rozhodování. „Občané získají unikátní možnost navrhnout konkrétní investici, která zlepší žití v okolí jejich bydliště,“ řekl primátor Marek Hrabáč.
V polovině února budou pro účely participativního rozpočtu zřízeny stránky http://www.tvujchomutov.cz, na kterých každý občan Chomutova starší 15 let může podat návrh na zlepšení svého okolí prostřednictvím jednoduchého online formuláře. Formulář bude k dispozici i v tištěné podobě na podatelně Magistrátu města Chomutova nebo v městském informačním centru.
„Pro participaci očekáváme návrhy na investiční akce, jako např. přidání laviček, zvelebení zelených ploch, vytvoření zázemí pro sportovce, postavení dětských hřišť,“ řekla koordinátorka projektu participativního rozpočtu Tereza Rödlingová.
Návrhy na investice bude možné podávat do 30. března 2017, před tímto datem se budou konat dvě veřejná projednání, která budou sloužit lidem k informování se o pravidlech participativního rozpočtu, k doladění svých návrhů konzultací s odborníky z města a zároveň k prezentaci svých návrhů.
O návrzích, které projdou formální kontrolou, se bude začátkem června hlasovat systémem Demokracie 2.1. Tento systém umožňuje hlasovat pro více možností a také udělovat minusové hlasy. To dává hlasujícím šanci detailněji vyjádřit své preference. Díky tomu lze zjistit, v jakých projektech panuje shoda a které naopak budí kontroverze. Takže s výsledkem je spokojeno více lidí.
Pro občana může být těžké navrhnout rozpočet svého návrhu nebo posoudit, zda je jeho návrh v souladu s koncepcemi města.
Pomoc poskytne na emailové adrese t.rodlingova@chomutovmesto. cz nebo na telefonním čísle 474 637 490 koordinátorka Tereza Rödlingová.
Na tyto účely město vyhradilo pět milionů korun. Jeden projekt může stát maximálně 600 tisíc.
Zdroj: Chomutovské noviny
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
 
Příspěvky: 567
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05


Zpět na Letem světem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron